Pierwsze dziecko do klasztoru karmelitanek w Sosnowcu przyniósł nieznajomy mężczyzna w 1943 roku, była to kilkumiesięczna żydowska dziewczynka, którą w klasztorze nazwano Tela. Po niej były następne, także osoby dorosłe. Za pomoc Żydom niesioną w czasie drugiej wojny światowej wielunianka, Czcigodna Służebnica Boża Matka Teresa Janina Kierocińska została w 1992 roku odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Jeżeli chodzi o ukrywanie dzieci żydowskich, to wiemy, że w czasie okupacji wiązało się to z bardzo dużym niebezpieczeństwem. Polska była właściwie jedynym krajem, w którym za pomoc udzielaną Żydom groziła kara śmierci. Matka Teresa była tego świadoma i równocześnie wiedziała, że przechowując te osoby naraża również całą wspólnotę. Ale jednak zaufała panu Bogu i każda decyzja o przyjęciu kolejnego dziecka żydowskiego czy nawet i rodziny była poprzedzona taką bardzo głęboką modlitwą i rozeznaniem ze strony Matki Teresy. Jednak nigdy nie odmówiła pomocy. Mamy bardzo wiele wspomnień, dokumentów i zapisów, które dotyczyły tej działalności ukrywania Żydów. Miedzy innymi jest wypowiedź księdza Zawadzkiego, proboszcza z Będzina, który był spowiednikiem Matki Teresy. On również został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za działalność ocalenia dzieci żydowskich. On, można powiedzieć, przysyłał tutaj do naszego klasztoru dzieci żydowskie z tą nadzieją, że Matka Teresa te dzieci przyjmie i ocali i tak rzeczywiście było.
– mówiła siostra Feliksa Dyduch, Karmelitanka Dzieciątka Jezus.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 roku, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 roku w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.
Więcej na temat pomocy Żydom niesionej przez Matkę Teresę Kierocińską w sobotniej audycji „Marszem przez historię”. Początek o 14:15.
Fot. Drzwi do skrytki w klasztorze karmelitanek w Sosnowcu, w której ukrywano Żydów podczas okupacji.