Na dziś zaplanowano drugie spotkanie partycypacyjne dotyczące tzw. środków szwajcarskich. Gmina Wieluń chce złożyć wniosek i ubiegać się o wsparcie. Termin składania dokumentów mija 16 stycznia.Przypomnijmy, pierwsze spotkanie z przedstawicielami tzw. trzeciego sektora odbyło się pod koniec października.
Został ogłoszony program, który został wygenerowany przez rząd Szwajcarii, tzw. środki pomocowe szwajcarskie do krajów unijnych. Szwajcaria nie jest członkiem Unii w takim wymiarze bezpośrednim, nie płaci składki do Unii, korzysta z pewnych benefitów jak strefa Schengen, dostęp do wspólnego rynku europejskiego, w zamian za to dla krajów biedniejszych organizuje linie finansowe. W tym roku został ogłoszony program przy udziale środków szwajcarskich dedykowany do 139 miast, które są na liście Ministerstwa Rozwoju i Polityki Regionalnej. Chcemy złożyć kompleksowy wniosek na dofinansowanie inwestycji, które chcielibyśmy przeprowadzić. Projekt jest szeroki, chcielibyśmy sferę konsultacji z państwem, z interesariuszami publicznymi jak powiat, gminy, ale też biznes prywatny, stowarzyszenia, chcielibyśmy zarys prac, które poczyniliśmy do dalszych konsultacji omówić. Wnioski będziemy składać do 16 stycznia 2025 roku. Termin został przesunięty o miesiąc.- mówił na spotkaniu burmistrz Paweł Okrasa.
Cieszymy się, że spotkanie ma charakter powszechny. Radością jest dla nas, że jest wypełniona druga część sali. Bez realnej partycypacji w dzisiejszych miastach nie osiągniemy sukcesów. Cieszy nas otwartość ze strony rady, że poświęciliście państwo swój czas. 139 miast może się ubiegać o to dofinansowanie w ramach Programu Szwajcarskiego. Głównym celem jest poprawa sytuacji społeczno-gospodarczej miast średniej wielkości. Każde działanie powinno przekładać na tą poprawę. Nie robimy działań nieprzemyślanych. One powinny być uzasadnione pod tym kątem. Program ma 12 priorytetów. One są różne, ale nie mogą projekty wynikać poza te 12 punktów. Każda inicjatywa, każda złotówka w ramach tych 80 mln zł, które każde może maksymalnie pozyskać, musi być związana z którymś z tych działań. Są dwa źródła finansowania ze strony szwajcarskiej. Minimalna kwota, którą miasto musi zebrać w projekcie to 44 mln, maksymalna minimalna 80. Im więcej głów tym lepiej, synergia punktów widzenia, pomysłów może dać lepszy efekt. Mam nadzieję, że uzyskacie państwo te środki i że poprawi to sytuację społeczno-gospodarczą w mieście. Jest około 35-40 miast, które są w miarę przygotowane. Jeżeli nie wszyscy złożą na maksa, to w zasadzie wszyscy mogą dostać.- wyjaśniał Maciej Kowalczyk z firmy Pheno Horizon, która opracowuje wniosek dla gminy Wieluń.
Spotkanie rozpocznie się o 17:00 w sali 101 Urzędu Miejskiego w Wieluniu.