Gmina Osjaków będzie realizować projekt, którego głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej infrastruktury sektora mieszkaniowego oraz użyteczności publicznej poprzez głęboką termomodernizację budynków w Gminie Osjaków. Jednym z nich jest obecnie oddział przedszkolny i klub dziecięcy w Drobnicach, a drugi to budynek w którym mieści się między innymi punkt ratownictwa medycznego SPZOZ w Wieluniu i siedziba GOPS w Osjakowie. Całkowita wartość projektu to ponad 2,5 miliona złotych.
Na dzień dzisiejszy jest podpisana umowa na dofinansowanie tych robót z Regionalnego Programu Operacyjnego – informuje Henryk Nowak, inspektor ds. inwestycji i planowania przestrzennego. – Posiadamy audyty energetyczne i posiadamy programy funkcjonalno-użytkowe, które będą stanowiły podstawę do opisania przedmiotu zamówienia w przetargu, który zostanie w najbliższym czasie ogłoszony. Przedmiotem zamówienia na wykonanie robót termomodernizacyjnych będzie wykonanie robót budowlanych w formule „Zaprojektuj i wybuduj” w tym opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uzyskanie opinii i uzgodnień oraz pozwoleń wymaganych prawem budowlanym i przepisami związanymi.
Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1 342 546,44 zł – informuje Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków. – Całkowita wartość projektu to 2 581 771,41 zł.
Przy ulicy Wieluńskiej w Osjakowie zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa niespełniająca wymogów obecnego prawa, jeżeli chodzi o izolacyjność – wyjaśnia Henryk Nowak. – Zostanie wykonane ocieplenie ścian zewnętrznych czy też przegród pionowych i poziomych, w tym ocieplenie poddasza. Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania z przygrzejnikowymi zaworami termostatycznymi. Instalacja centralnego ogrzewania będzie zasilana z nowatorskiego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła z wykorzystaniem ciepła ziemi, a pośrednio jeszcze bardziej eksperymentalne rozwiązanie, jakim jest wykorzystanie ciepła ziemi pośrednio wynoszonego na powierzchnię za pośrednictwem wód podziemnych pobieranych na potrzeby zaopatrzenia mieszkańców Osjakowa i miejscowości na terenie gminy Osjaków. Będzie tam zainstalowane specjalne urządzenie, na pewno bardzo nowatorskie, wymiennik ciepła i dopiero w oparciu o ten wymiennik ciepła będzie współpracowała pompa ciepła. Na dachu budynku zostanie również zamontowana elektrownia fotowoltaiczna o mocy 11,22 kW produkująca energię na własne potrzeby instytucji funkcjonujących w budynku. Ta elektrownia ograniczy zużycie energii z sieci energetycznej zewnętrznej. Wykonanie docieplenia, montaż okien, przegród pionowych i poziomych uszczelni budynek i spowoduje zasadnicze zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, a poprzez to uzyskanie efektu ekologicznego polegającego na mniejszej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, czyli dwutlenku siarki, dwutlentku węgla i również pyłów.
W budynku w Drobnicach zostanie wykonany podobny zakres robót termomodernizacyjnych.
Ocieplenie przegród pionowych i poziomych budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – dodaje Nowak. – Zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 14,85 kW, na dachu budynku. Zaopatrzenie w ciepło będzie się odbywało również z pompy ciepła, ale już wykorzystującej bezpośrednio ciepło ziemi, poprzez wykonanie odwiertów, około pięciu, sześciu sond do głębokości 100 metrów. Cel jest podobny, czyli uzyskanie efektu ekologicznego polegającego na zmniejszeniu emisji do atmosfery zanieczyszczeń, jak również zmniejszeniu zużycia energii pobieranej z sieci zewnętrznej na potrzeby ośrodka zdrowia i lokali mieszkalnych.
Termin zakończenia robót mija 31 grudnia 2022 roku.