Barwny korowód dożynkowy, uroczysta msza święta dziękczynna, prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży, a później rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych i wspólna zabawa w wyśmienitej atmosferze. Po trzyletniej przerwie udało się wreszcie zorganizować w Kowalach dożynki gminy Praszka.
Na świętowanie po tegorocznych żniwach pod Domem Ludowo-Strażackim przybyli mieszkańcy z całej gminy. W korowodzie można było podziwiać 14 z 16 sołeckich reprezentacji i tyle koron żniwnych oraz wieńców dożynkowych ustawiono przed sceną, na której po mszy świętej w części artystycznej w tańcu zaprezentowały się dzieci z przedszkola w Kowalach oraz tancerze z lokalnego Studia Tańca Iskra.
Na scenie zaprezentował się także Zespół Pieśni Ludowej Prosna i młodzi wokaliści z Kowali. Odśpiewano hymn Kowali, a miejscowa poetka Kazimiera Hąbek przedstawiła swój wiersz napisany specjalnie na tegoroczne żniwne świętowanie.
Gości przywitała w Kowalach sołtys wsi Elżbieta Chyż, a uroczystego otwarcia dożynek dokonał burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, który przyjął okazały bochen chleba od starostów – Aleksandry i Wojciecha Janikowskich.
Rozstrzygnięto trzy konkursy – na scenkę rodzajową (te prezentowane były przez pięć sołectw na podążających w korowodzie przyczepach), najładniejszego stracha polnego (które specjalnie na tę okazję przygotowywane były przez najmłodszych mieszkańców poszczególnych sołectw z terenu gminy) i najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Najlepsze scenki, zdaniem sołeckiej komisji oceniającej prezentacje, przygotowały kolejno sołectwa Gana, Lachowskie i Przedmość. Ta sama komicja oceniała także pomysłowe i barwne strachy polne. Najwyżej oceniono prace dzieci ze Skotnicy, Brzezin i Strojca.
Korony i wieńce dożynkowe oceniała natomiast komisja gminna (w składzie: Maria Feliks, dyrektor Muzeum w Praszce – przewodnicząca, Sylwia Pietras, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Praszce, Barbara Adamska, instruktor z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce oraz Anna Gędziorowska reprezentująca Zespół Pieśni Ludowej Prosna). Trzecie miejsce przyznano koronie ze Strojca, drugie koronie z Brzezin, a pierwsze koronie przygotowanej przez sołectwo Gana.
To właśnie tam, zgodnie z założeniami regulaminu konkursu i przyjętym zwyczajem, odbędą się kolejne dożynki gminne.
Posłuchaj relacji z wydarzenia: