Kolorowe szopki powstawały dziś w murach Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach feryjnych zajęć. Dzieci malowały i kredkami barwiły jej elementy: Jezusa, Maryję, świętego Józefa oraz zwierzęta i gwiazdy. Wcześniej dokładnie przyjrzały się szopce, która wygrała ubiegłoroczny, bożonarodzeniowy konkurs i aktualnie mieści się w muzeum. Najmłodsi próbowali odwzorować najpiękniejszą szopkę na kartkach papieru. Okazało się, że nie powstały zwykłe szopki. Za pomocą nożyczek stworzono piękne, kolorowe i co zaskakujące – trójwymiarowe szopki.
Malujemy szopkę. Moja jest brązowa, gwiazdka na górze będzie żółta i będę białe owce – tłumaczy Zuzia. – W szopce są Trzej Królowie, Anioł, Maryja, św. Józef i Dzieciątko. Malujemy i potem wycinamy, jest dużo fajnych, różnych rzeczy.
Są fajne wystawy i ładne szopki – mówi Igor. – Kolorujemy postacie, które są w stajence: Trzech Króli, Anioł, dwie owieczki, Pan Jezus, Józef i Maryja. Takie zajęcia są bardzo fajne, można się też czegoś nauczyć.
Jesteśmy na warsztatach i robimy stajenki bożonarodzeniowe – dodaje Oliwia. – Kolorujemy różne postacie do stajenek, później wytniemy i będziemy mieć taką stajenkę 3D. To taka zabawa dla dzieci, wszyscy mają się dobrze bawić. Jeżeli kogoś pasją jest malowanie czy kolorowanie, to mogą spędzić tutaj czas przy szkoleniu się w tej pasji, do tego miło spędzając czas.
Dzisiaj mamy kolejne z zajęć feryjnych przygotowanych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej – mówi Magdalena Kopańska, kierownik działu edukacyjno-promocyjnego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. – Ferie to czas, kiedy staramy się zrobić dla dzieci zajęcia troszkę inne od tych, które mają w roku szkolnym. Są to zajęcia, które uczą, ale też bawią. One mają troszkę luźniejszy charakter. dzieci nie podchodzą do jakiegoś egzaminu ze sprawności czy wiedzy, ale chcemy odciągnąć je od komputera, od elektroniki, dlatego dzisiaj mają zajęcia plastyczne. Zajęcia, na których robią szopki bożonarodzeniowe, szopki 3D. Na razie kolorują, więc są to płaskie szopki, ale myślę, że za chwilę przejdziemy do wycinania i wtedy te szopki nagle nabiorą takiego trójwymiaru. Zajęcia, podczas których przede wszystkim ważna jest zręczność manualna i dobór kolorów. Pracujemy na szopkach, które są wzorowane na szopce zwycięskiej w ubiegłorocznym konkursie na szopkę bożonarodzeniową. Szopka ta jest na naszej wystawie, zrobiona przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudzie. Tę szopkę przekopiowaliśmy na kartki i dzieci pracują właśnie na tej szopce. Z kilku powodów, przede wszystkim też dlatego, że ta szopka zawiera pewne elementy ludowe i chcieliśmy, żeby była to tradycyjna szopka z wyobrażeniem tych postaci: Maryi i Józefa, Anioła oraz Trzech Króli, ukazane w nieco ludowym charakterze. Szopka zwycięska, więc myślę, że to taki dobry przykład dla dzieci.
Jutro zajęcia pod hasłem „Herb szlachecki”, które odbędą w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.