W lutym na terenie powiatu wieluńskiego rozpocznie się program mobilnej opieki stomatologicznej dla dzieci przedszkolnych i szkolnych do lat 18. Pomysł leczenia dzieci w Dentobusie wynika z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych pacjentów w Polsce. Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem.
Jest taki program rządowy, żeby niwelować różnice w dostępie do stomatologów. Powstała mobilna opieka stomatologiczna, są to specjalne busy, mobilne gabinety, które są w pełni wyposażone w specjalistyczny sprzęt i Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wieluniu podjął się tej inicjatywy, skoordynował akcję, zaprosił taki Dentobus na teren powiatu wieluńskiego. Do udziału w tym programie zgłosiło się 31 szkół z terenu naszego powiatu. Jest przewidywane, że ponad 3 tysiące dzieciaków skorzysta z takich porad. Bardzo się z tego cieszymy, że dyrektorzy szkół, wójtowie, odpowiedzieli bardzo pozytywnie na nasze zaproszenie do tej akcji i dzięki temu dzieciaki będą miały zdrowsze zęby i będą się ładniej uśmiechać – mówi wicestarosta wieluński, Krzysztof Dziuba.
Próchnica to problem nie tylko estetyczny, wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci mogą być bardziej podatne np. na choroby serca. Jeśli próchnicą dotknięte są mleczaki, to istnieje duże ryzyko, że również zęby stałe będą zaatakowane chorobą. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są zwłaszcza u dzieci.
Nowocześnie wyposażony samochód będzie służyć pacjentom nieodpłatnie, dzięki czemu rodzice nie będą ponosili dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, czy dojazdem do dentysty. Koszty leczenia w Dentobusie pokrywa w całości Narodowy Fundusz Zdrowia.