Studia prawnicze od wielu lat cieszą się niesłabnącą renomą. Kojarzą się z gwarancją zatrudnienia oraz wysokimi zarobkami. W dzisiejszy artykule dowiesz się, kiedy zdecydować się na studiowanie prawa.
Każdego roku świeżo upieczeni maturzyści stają przed trudnym wyborem ścieżki kariery. Znalezienie interesującego i perspektywicznego zawodu może okazać się ogromnym wyzwaniem. Od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych studiów pozostaje prawo. Zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Już dziś przekonaj się, gdzie znajdziesz zatrudnienie po studiach!
Dlaczego warto wybrać studia prawnicze?
Ogromną zaletą studiowania prawa pozostaje zdobycie uniwersalnego wykształcenie, które przyda się na współczesnym rynku pracy. W toku nauczania zdobędziesz umiejętność krytycznego myślenia, analizowania oraz prowadzenia negocjacji. Szeroki wybór specjalizacji pozwala jednocześnie na wszechstronne kształtowanie profilu zawodowego, zgodnie z zainteresowaniami.
Prawo kojarzy się dodatkowo z prestiżem. Ułatwia znalezienie zatrudnienia w wysokopłatnych zawodach. Podczas studiów zdobędziesz niezbędne podstawy teoretyczne oraz szereg umiejętności praktycznych, dzięki którym będziesz gotowy do rozpoczęcia pracy zaraz po studiach.
Jesteś absolwentem uczelni wyższej? Chcesz podnieść swoje umiejętności? W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się studia podyplomowe z zakresu prawa. Jest to doskonała alternatywa dla osób, poszukujących specjalistycznej wiedzy, która pomoże w rozwoju własnego biznesu.
Gdzie można pracować po studiach prawniczych?
Prawo daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Większość absolwentów decyduje się na rozpoczęcie aplikacji specjalistycznej, która umożliwi wykonywanie zawodu prawniczego. W naszym kraju możesz uzyskać aplikację:
- adwokacką,
- radcowską,
- sędziowską,
- prokuratorską,
- notarialną,
- komorniczą.
Pamiętaj o tym, że jej uzyskanie trwa od 2 do 3,5 roku w zależności od wybranej specjalizacji.
Studenci prawa często decydują się jednak na kontynuowanie kariery w firmach międzynarodowych, administracji państwowej, dyplomacji oraz mediacji. Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich bez trudu znajdziesz pracę w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. Jeśli planujesz wyjechać za granicę, pamiętaj o tym, że konieczne może okazać się zdawanie dodatkowych egzaminów i uprawnień.
Kto powinien zdecydować się na studiowanie prawa?
Kandydaci na studia prawnicze powinni cechować się systematycznością oraz dokładnością. Zajęcia wymagają przygotowań oraz opanowania dużej ilości materiału. Istotna staje się dobra pamięć oraz łatwość przyswajania wiedzy. Studenci powinni wyróżniać się umiejętnością krytycznego i analitycznego myślenia.
Zawody prawnicze zaliczane są do zawodów zaufania społecznego. Studenci powinni odznaczać się tym samym wysokim poziomem kultury osobistej. Istotna pozostaje także odporność na stres oraz presję. Prawo ma charakter interdyscyplinarny, przez co przypadnie do gustu zarówno miłośnikom nauk humanistycznych, jak i ścisłych.