Nastolatek bywa bardziej wymagający niż dziecko. Dziecku można podarować zabawkę i gotowe – prezent pod choinkę odhaczony. Jednak z nastolatkiem bywa trudniej. Dlaczego? Nastolatek posiada już określone zainteresowania, ukształtowane gusta i sposoby spędzania wolnego czasu. Z nastolatkiem nie napiszesz listu do Mikołaja, by się dowiedzieć, czego pragnie. Musisz albo zapytać wprost, albo – jeśli chcesz mu sprawić niespodziankę – poobserwować go i samem wyśledzić, o czym marzy. Sprawdźmy listę najchętniej wybieranych prezentów dla nastolatków.
Prezent dla nastolatka – czym się kierować?
Aby prezent dla nastolatka nie był banalny, najlepiej pomyśleć o nim wcześniej, żeby mieć nieco więcej czasu na rozejrzenie się po sklepach czy w ofertach sklepów internetowych. W końcu zakupy na tak zwanych wariackich papierach nigdy nie kończą się dobrze. Ustalmy też maksymalną wysokość budżetu – ciekawe prezenty zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto przesłyszeć się rozmowom nastolatka, o czym najchętniej mówi, co chciałby mieć, żałuje, że czegoś nie ma lub jeśli zaoszczędzi, to kupi sobie to lub to. Na tej podstawie określimy kierunek naszych poszukiwań. Czy nasz nastolatek jest spokojniejszą osobą, lubiącą towarzystwo książek? Może realizuje jakąś konkretną pasję? Albo od dłuższego czasu zbiera na fotel gamingowy lub laptop? Jeśli dobrze to rozegramy, okaże się, że znalezienie pomysłu na fajny prezent wcale nie każe się takie trudne.
Gry i akcesoria gamingowe
Przyszło nam żyć w czasach wysoko rozwiniętej kultury graczy i e-sportu. Gry nie są już postrzegane jako element rozpoznawalny wąskiej grupy nerdów. Gry komputerowe zyskują coraz więcej fanów i są fantastyczną okazją do zanurzenia się w ekscytującym świecie fantastyki, co nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Gry, jeśli wprowadzane są w sposób kontrolowany i bezpieczny, mogą stać się okazją do rozładowywania negatywnych emocji oraz nauki na wielu płaszczyznach: współpracy, szlifowania obcych języków, nauki ciekawostek oraz pogłębiania umiejętności logicznego myślenia, rozwijania strategii i wyobraźni. Jako prezent dla nastolatka świetnie sprawdzą się gry komputerowe, fotele gamingowe, konsole i inne akcesoria.
Planszówki
Planszówki stanowią alternatywę dla gier, zwłaszcza jeśli czynniki zewnętrzne uniemożliwiają włączenie komputera czy konsoli. W podróży lub przy nagłej przerwie w dostawie prądu gry pomogą upłynąć godzinom niepostrzeżenie, angażując wielu graczy – całą rodzinę lub paczkę przyjaciół. Zauważmy, że w większych miastach wielką popularnością cieszą się kawiarnie i bary umożliwiające klientom zabawę przy grach planszowych, strategicznych i karcianych. Przy grach ludzie zacieśniają więzy, dobrze się bawią i ćwiczą – umiejętność logicznego myślenia, współpracy i kreatywności. Gra planszowa jako prezent dla nastolatka sprawdzi się wyśmienicie, zwłaszcza że wiele z gier powiązanych jest tematycznie z rozpoznawalnymi seriami (Milionerzy, Harry Potter) i postaciami z popkultury (Batman, antagoniści Disneya). Jeśli twój nastolatek jest fanem określonej serii, tym bardziej nie czekaj.
Laptopy i smartfony
Wchodzimy w kategorię nieco droższych prezentów. Oczywiście same święta można potraktować jedynie jako pretekst do zakupu urządzenia, które nastolatek i tak potrzebuje. Dobrze działający laptop posłuży mu nie tylko do rozrywki, ale też do nauki oraz do pracy. Trudno wyobrazić dziś sobie ucznia czy studenta bez odpowiedniego komputera czy telefonu. Jeśli nastolatek potrzebuje laptopa bądź smartfona, ale zarazem wiemy, że jest już na tyle odpowiedzialny, by samemu zaoszczędzić pieniądze, możemy zaproponować, że dołożymy mu kwotę potrzebną do uzbierania na wymarzone urządzenie. W ten sposób nie tylko sprawimy mu radość, umożliwiając szybszy zakup. Biorąc pod uwagę, że koszt zakupu laptopa czy smartfona został pokryty również z jego oszczędności, nastolatek będzie skłonny bardziej szanować urządzenie, bo będzie miał świadomość wkładu własnego w zakupiony prezent.
Książki i komiksy
Błędne jest myślenie, że książki jako prezent dla nastolatka są oklepanym pomysłem na świąteczny prezent, czy raczej brakiem jakiegokolwiek pomysłu. Interesująca lektura potrafi wciągnąć nie gorzej niż gry czy filmy. Co więcej, nie zapominajmy o wartościach terapeutycznych książki – wycisza, pobudza wyobraźnie, prezentuje wartości, rozwija kreatywność i zdolność radzenia sobie z problemami. Ciekawą kategorię stanowią komiksy. Powieść graficzna jest jednym z gatunków literackich wymagających określonych kompetencji poznawczych. Komiksy są dziełami łączącymi w sobie dwie sztuki: literaturę i obraz. Jeśli twój nastolatek niespecjalnie lubi czytać książki, komiksy mogą zachęcić go do czytania w ogóle. Przygody komiksowych bohaterów rozwijają wyobraźnie, uczą empatii i rozwiązywania przygód, co więcej siła rysunkowego przekazu może mieć tak wielki wpływ na nastolatka, że sam zechce uczyć się rysunku i rozwijania własnych opowiadań.