Wczoraj, przy łódzkim Pomniku Pękniętego Serca odbyły się centralne obchody Święta Dzieci Wojny. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce. Przy Pomniku Martyrologii Dzieci w parku Szarych Szeregów złożone zostały kwiaty i wieńce, zapalono znicze. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, kombatanci oraz dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej nr 81 im. Bohaterów Dzieci Łodzi.
Jak informuje portal Lodzkie.pl:
Obchody Święta Dzieci Wojny od sześciu lat mają charakter ogólnopolski. Uroczystości centralne co roku odbywają się w Łodzi przy pomniku, który upamiętnia istnienie obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Było to jedyne tego typu miejsce martyrologii w Europie podczas II wojny światowej.
Obóz przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6 do 16 roku życia, ale jak twierdzą świadkowie, więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Nieletni więźniowie trafiali tu m.in. za drobne kradzieże, handel, jazdę tramwajami bez biletu czy żebranie. Umieszczano tu także dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty, osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.
Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach i pracowały na potrzeby obozu i wojska. Były regularnie bite, głodzone i surowo karane. Z powodu wysokiej śmiertelności więzionych obóz nazywany był „Małym Oświęcimiem”. Szacuje się, że przez cały czas funkcjonowania, przez obóz przeszło nawet kilkanaście tysięcy młodych ludzi.
„Ostatnie dni obozu na Przemysłowej” – relacja Henryka Łyszkowicza, byłego więźnia obozu
Lista dzieci polskich – ofiar niemieckich obozów na terenie Litzmannstadt
Fot. lodzkie.pl
Film: Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu