Henryk Hernant, to znany na Ziemi Wieluńskiej rzeźbiarz – regionalista. Jego prace można obejrzeć nie tylko w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ale w różnych miejscach pamięci historycznej oraz w kolekcjach prywatnych. Artysta mieszka w Wierzchlesie, rzeźbą zajmuje się od 50 lat. Uczestniczył w wielu konkursach na rzeźbę ludową i nieprofesjonalną. W roku 2000 otrzymał nagrodę i wyróżnienie w dziedzinie rzeźby – „Tradycje – 2000″. Jego zainteresowania sięgają znacznie dalej, interesuje się bowiem tradycją i historią wsi, historią sztuki sakralnej, tworzy exlibrisy, pisze też ikony. Z tej okazji władze gminy Wierzchlas i dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wierzchlesie przygotowali benefis artysty.
Artysta tworzy w różnej tematyce, dlatego w jego kolekcji znajdują się frasobliwe anioły, szopki bożonarodzeniowe, kapliczki przydrożne, rzeźby sakralne, rzeźby okolicznościowe i dekoracyjne: Moja twórczość, to twórczość tradycyjna, ludowa przede wszystkim, ale interesuje mnie wiele tematów, ważne, aby mieć swój styl, swoje dłuto. Te moje zainteresowania są szerokie na przykład ikonografia, bardzo trudna sztuka, piękna. Zbliżam się też do malowania pastelem. Myślę, że jeszcze wiele przede mną, taki mam plan – mówi Henryk Hernant.
Henryk Hernant, to postać niezwykła w przekroju kilkudziesięciu lat historii naszej gminy. Od 50 lat tworzy tutaj, na tym terenie. Jest autorem wielu prac. Jest również autorem projektu graficznego herbu naszej gminy. To jest bardzo znaczące dla nas – podkreśla Leszek Gierczyk, pełniący obowiązki wójta Wierzchlasa.
Jego rzeźby są na całym świecie. Osobiście korzystaliśmy z twórczości pana Henryka Hernanta zlecając mu wykonanie herbu powiatu wieluńskiego, który jest we Francji i kilku miastach partnerskich w Niemczech – mówi starosta wieluński, Marek Kieler, który w tym roku wyróżnił artystę za działalność artystyczną na terenie powiatu wieluńskiego – To społeczność lokalna była inicjatorem przyznania artyście tego wyróżnienia. Bardzo się cieszę, że mogłem mu je wręczyć.
Jesteśmy dumni z tego, że przez tyle pan Henryk Hernant uczestniczy w życiu kulturalnym naszej szkoły i w ogóle naszej gminy. Jest twórcą tablicy patrona naszej szkoły oraz Janko Muzykanta, w dawnym gimnazjum jest również tablica jego autorstwa poświęcona bohaterom września 1939 roku. On również, jako absolwent naszej szkoły, ufundował płaskorzeźbę dla tej placówki. Jest częstym gościem w naszej szkole, dzieci bardzo chętnie z nim współpracują. Nasza współpraca jest bardzo dobra – podkreśla Halina Głuszek dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wierzchlesie.
Henryk Hernant jest postacią bardzo piękną, twórczą i bardzo wartościową – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej – To osoba, która pozostawiła po sobie już ogromny dorobek, ale przecież pan Henryk nadal tworzy. Będziemy organizować wystawę pokazującą jego dorobek artystyczny pod koniec listopada tego roku. To bardzo ukształtowany twórca, który ma ogromny talent, pasję i determinację. Piękne rzeźby, bardzo dopracowane, bardzo przemyślane o wielkiej idei, które robią na każdym wrażenie, kto je ogląda.
Miłym akcentem wydarzenia był występ uczennicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wierzchlesie Alicji Mądraszek oraz Niny Pawlaczyk, która składając życzenia i gratulacje jubilatowi przeczytała wiersze związane właśnie z rzeźbą. Benefisowi towarzyszyła również wystawa prac Henryka Hernanta.