Plener rzeźbiarski, zwiedzanie wioski średniowiecznej, rywalizacja sportowa i kulinarna, do tego inscenizacje historyczne i występy na scenie – to wszystko zorganizowano wczoraj na terenach hotelu Podklasztorze w Sulejowie, gdzie zorganizowano wydarzenie „Piknikowo i sportowo aktywnie i zdrowo z Województwem Łódzkim”, połączone ze 705-leciem podpisania Supliki Sulejowskiej.
Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego:
Na terenie naszego regionu mamy bardzo wiele historycznych miejsc. Ja będę przekonywał wszystkich, że w Sulejowie na Podklasztorzu jest tak samo pięknie jak chociażby w Wieluniu. Mamy tutaj architekturę średniowiecza. Architekturę, która zachwyca, która jest perłą w skali tożsamości naszego regionu, naszego państwa i naszego narodu. Dziś spotykamy się w Podklasztorzu w Sulejowie po to, by przypomnieć o tym, że 705 lat temu wydarzyło się tutaj coś bardzo istotnego, może dotychczas mało znany fakt, historyczny otóż tutaj właśnie spotkało się rycerstwo, możnowładztwo po to, żeby po wspólnej debacie ostatecznie zdecydować, że tym księciem, który będzie jednoczył państwo Polskie będzie książę Władysław zwany później Łokietkiem. Zdecydowano się by skierować korespondencje do papieża z prośbą o taką koronację. Efekt, jaki był wiemy z podręczników historii. Zanim doszło do koronacji w Katedrze Królewskiej w Krakowie to trzeba było się spotkać w Sulejowie, naradzić, wysłać list do papieża i czekać na odpowiedź.
Posłuchaj całej rozmowy:
Dawid Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
Przypomnę, że marszałek Grzegorz Schreiber realizuje projekt „Łódzkie Królewskie”. Jest to historia województwa łódzkiego związana ze średniowieczem. Zależy nam na tym, aby przypominać mieszkańcom, jaką mają fantastyczną historię naszego województwa, co się działo na tych ziemiach wiele wieków temu i jako mieszkańcy możemy być dumni z tego, co się wówczas działo, bo przecież to tutaj mieszkali królowie i władcy Polski, a przypomnę, że tam gdzie mieszkał władca i król Polski to miasto, ta miejscowość była stolicą.
Posłuchaj całej rozmowy:
Michał Szymański, rekonstruktor i członek Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej:
Mamy tutaj miasteczko edukacyjne w formie obozowiska opiera się ono na namiotach historycznych również odtworzonych na podstawie i zabytków i obrazów, ikonografii. Całe to nasze miasteczko zorganizowane jest bezpośrednio pod murami jest to Podklasztorze – to jest takie wyjątkowe miejsce, oczywiście mówimy o Sulejowie, o opactwie Cystersów, które jest unikatem architektonicznym na skalę kraju. Mamy tutaj wyjątkowo zachowany w bardzo dużej mierze kościół romański z XII wieku zbudowany z wielkich ciosów kamiennych z dobudowanymi zabudowaniami klasztornymi już w stylu gotyckim i otoczone zewnętrznym obwodem obronnym. Cystersi fortyfikowali swoje klasztory po to, żeby zabezpieczyć zarówno wiedzę jak i majątek, który gromadzili, a posiadali oni tutaj ogromne posiadłości ziemskie, przed agresją. Klasztor sulejowski znajduje się przy przeprawie przez Pilicę. Bardzo ważnym strategicznie i handlowo trakt.
Posłuchaj całej rozmowy:
Julia Groblewska, Hotel Podklasztorze:
Jest to miejsce niezwykłe, dlatego, ze mieści się w opactwie cystersów w Sulejowie. Jest to obiekt, który łączy ze sobą niesamowitą historię i to jest w tym miejscu niezwykłe. Na każdym kroku nawiązujemy do średniowiecznego opactwa. My działamy tutaj ponad 12 lat i osiągnięcie takiego efektu wymagało ogromu pracy. Dzięki funduszom unijnym udało nam się to wszystko wyremontować i obiekt wygląda dzisiaj przepięknie.
Posłuchaj całej rozmowy:
Podczas wydarzenia tradycyjnie zaprezentowały się instytucje i jednostki z województwa łódzkiego.
Magdalena Zaporska-Downar, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi:
W zasadzie od początku naszej działalności, czyli od ponad 20 lat jednym z filarów poza badaniami naukowymi, archiwum jest działalność edukacyjna. Staramy się być w szkołach, współpracować z nauczycielami, tworzyć takie formy pomocy edukacyjnej, żeby przyswojenie tej niełatwej historii stało się w miarę proste i ciekawe.
Posłuchaj całej rozmowy:
Wydarzenie w Sulejowie uświetnił finał Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego.
Jan Mielczarek, rzeźbiarz, uczestnik Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Sulejowie:
Plener trwał od tygodnia, a dzisiaj mamy jego zakończenie. Naszym zadaniem było stworzenie figur historycznych. Zawsze przed plenerem ustalany jest temat główny i wiemy już m.in. jakie narzędzia ze sobą zabrać.
Posłuchaj całej rozmowy:
Na scenie nie zabrakło lokalnego folkloru.
Aleksandra Korek-Rycerz, Zespół Ludowy Piliczanie z Sulejowa:
Zaprezentowaliśmy dzisiaj wiązankę piosenek ludowych z naszego regionu. Ktoś, kto stał przed sceną mógł tego, mam nadzieję z przyjemnością, posłuchać. To są piosenki stare kończącego się XIX wieku. Są również piosenki biesiadne, żeby ludzie mogli się wspólnie z nami bawić.
Posłuchaj całej rozmowy:
Na scenie zaprezentowali się m.in.: Zespół Ludowy Piliczanie, zespół Cykady z MOK Sulejów, Michał Cichecki, Metius Cover Band a gwiazdą wieczoru był Michał Ziółko.