Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi będzie miała 30 nowych karetek wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel blisko 15 milionów złotych. Mówi marszałek, Grzegorz Schreiber:
Musieliśmy natychmiast podjąć działania zmierzające do tego, żeby pozyskać i przekwalifikować środki z funduszy europejskich – to jest kluczowa informacja, którą warto tutaj podkreślić. Byliśmy wtedy jednym z trzech pierwszych województw w skali kraju, obok śląskiego i wielkopolskiego, które uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na to, żeby te środki zaangażować w walkę z koronawirusem i dzięki temu dokonać tak szybkiego zakupu karetek, całego sprzętu.
Ten projekt, wynikający z zagrożenia epidemicznego, z walki toczonej praktycznie od początku marca z koronawirusem, pozwoli przenieść Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi w nową rzeczywistość. To będzie nowa jakość, 30 nowych karetek to jest wdrożenie, które nie zdarza się w kraju, ja osobiście nie pamiętam takiego wdrożenia, w takiej wielkości, wysokości, jeśli chodzi o środki finansowe, żeby miało miejsce w jakimkolwiek pogotowiu w kraju. Te karetki będą najnowocześniejsze, będą wyposażane w bardzo nowoczesny sprzęt, którego w innych karetkach w kraju nie ma. Defibrylatory, w które będą wyposażone karetki, to jest pierwsze wdrożenie tego defibrylatora w kraju.
– mówił Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Komunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
Ambulanse trafią do WSRM w ramach projektu pn. „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi”, którego wartość to 109 mln 939 tys. zł. W ramach działania zakupione zostały już:
– środki do ochrony osobistej: m.in. maseczki, kombinezony ochronne, pościel jednorazowa rękawice przyłbice, ubrania jednorazowe w tym buty i spodnie, ubrania operacyjne jednorazowe,
– kardiomonitory, w tym kardiomonitory z kapnografem,
– pulsoksymetry,
– respiratory stacjonarne i transportowe,
– ambulanse.To nie jedyne działanie dotyczące poprawy stanu służby zdrowia w regionie łódzkim. Również dziś wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk przekazał do oddziału szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi cztery łóżka porodowe za 200 tys. zł. Stanęły w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
– Łóżka umożliwiają poród w każdej pozycji – mówi Anna Skotnicka, położna koordynująca z Klinki Perinatologii Szpitala Madurowicza w Łodzi. – W praktyce wygląda to tak, że pacjentka mówi nam w jakiej pozycji chce rodzić, a my się dostosowujemy.
Pieniądze na łóżka w całości pochodziły z budżetu województwa łódzkiego.
Fot. Adam Staśkiewicz