Ponad 50 uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu wieluńskiego wzięło udział w konkursie dziecięcych talentów organizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Dzieci, które uwielbiają malować, rysować i tworzyć grafiki mogły się pochwalić swoimi umiejętnościami wykonując portret z okazji 110. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej. Wyobraźnia i kreatywność młodych artystów były nieograniczone, a techniki dowolne. Przeważała kredka, pastele i farba. Główna nagroda, czyli rower trafił do uczennicy Szkoły Podstawowej w Gaszynie, Julii Drop:
Moja praca została wykonana techniką akwareli, jest to jedna z trudniejszych technik, nie ukrywam. Tej technice, żeby wyszła praca, trzeba poświęcić bardzo wiele czasu, jest bardzo pracochłonna. Jest to portret Marii Konopnickiej wykonany w kolorach sepii. Pod spodem, w tle są narysowane kwiaty, które uważam, że dodają uroku, bo ona bardzo zwracała uwagę na piękno, lubiła kwiaty i naturę. Moja ulubiona bajka z dzieciństwa Marii Konopnickiej to „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Uważam, że przyroda była jej bliska. Pracę wykonywałam w dwóch etapach, najpierw portret, jako popiersie, a później malowałam kwiaty.
Konkurs dziecięcych talentów został zorganizowany z okazji 110. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej – tłumaczy Anita Kuś, kierownik Filii dla dzieci w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. – Przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z powiatu wieluńskiego. Zadaniem uczestnika było wykonanie dowolną techniką plastyczną portretu Marii Konopnickiej. Napłynęło do nas 50 prac. Niestety cztery prace nie spełniały warunków określonych w regulaminie. Zwycięska praca jest piękna, wykonana mieszaną techniką. Farba jest połączona z kreską wykonaną piórem. Praca należy do Julii Drop, uczennicy Szkoły Podstawowej w Gaszynie. Do konkursu przyłączyło się wiele szkół m.in. w Masłowicach, Ożarowie, Sieńcu, Skomlinie, Bieniądzicach, Skrzynnie, Rudzie, Kraszkowicach oraz SP nr 4 i nr 5 w Wieluniu. Serdecznie dziękuję dyrektorom i nauczycielom za zmobilizowanie i zachęcenie dzieci do udziału w konkursie.
Wyróżnienia otrzymali: Monika Dłubisz, Natalia Tsochataridou, Piotr Kostrzewa, Katarzyna Grajoszek, Emilia Grajewska, Julia Dudek, Wanda Drygała, Marcelina Petrowicz, Małgorzata Dybka, Tomasz Oleksiuk, Bartosz Wróbel, Maja Kapuścińska i Magdalena Bachorska.
Wszyscy autorzy nadesłanych prac otrzymali dyplomy i nagrody.