40 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu wieluńskiego wzięło udział w konkursie literackim, organizowanym w tym roku po raz pierwszy, pod hasłem „Wieluń wierszem pisany”. Dzieci przelały na papier swoje spostrzeżenia, doświadczenia, przeżycia i wspomnienia. Wiersze były pełne emocji i wzruszeń, szczerego uśmiechu i poważnej zadumy. Wczoraj w Wieluńskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono młodych literatów.
Pomysł zorganizowania takiego konkursu narodził się w głowie jednej z naszych nauczycielek, pani Anny Kinas, która w szkole realizuje innowację pedagogiczną „Kto Ty jesteś, Polak mały” – wyjaśnia Marzena Kowalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach. – Przedsięwzięcia zawarte w tej innowacji praktycznie w całości nawiązują do poszanowania, pielęgnowania regionalizmu naszej małej ojczyzny. Ten konkurs świetnie wpisał się w to. Ku naszej wielkiej radości aż 40 uczniów postanowiło wziąć w tym udział. Uczniowie wykazali się niebywałym talentem literackim, właściwie poetyckim, ale takim szeroko pojętym. Została ujęta nie tylko obecna sytuacja, ale nawiązywali do historii Wielunia i to jest bardzo cenne, bo jeżeli w młodych ludziach pielęgnujemy historię przez utwory literackie, to bardzo dobry sygnał na przyszłość dla nas wszystkich.
Chodziło nam o to, aby dzieci poznały swoje małe ojczyzny, żeby poznały pojęcie regionalizmu – tłumaczy Anna Kinas, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Bieniądzicach. – Temat okazał się strzałem w dziesiątkę, dzieci były zainteresowane naszym miastem, sławnymi mieszkańcami Wielunia, poznaniem przodków naszego patrona, Władysława Bełzy. Myślę, że warto taki konkurs organizować ze względu na poszerzanie wiedzy dzieci, żeby wiedziały, do jakiej społeczności należą, gdzie mieszkają i jakie są ich korzenie.
Napisałam wiersz o tym, jaki jest Wieluń i jaki był, również o przyrodzie, jaka tutaj jest – mówi Kinga Wilk ze Szkoły Podstawowej w Gaszynie. – Było tutaj dużo znanych osób, np. Joanna Żubr. Trzeba wiedzieć o tym, co tutaj się działo, pomogły książki, internet i rodzina.
Mój wiersz był o historii Wielunia, o wojnie, która zniszczyła Wieluń – dodaje Natalia Pawelec ze Szkoły Podstawowej w Kadłubie. – To był mój pierwszy taki konkurs.
Jestem zachwycona i chciałabym bardzo podziękować za ten fantastyczny konkurs. „Wieluń wierszem pisany”, tego jeszcze u nas nie było – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia. – Zostały zaangażowane w to dzieci praktycznie od pierwszej klasy, to jest fantastyczne. Domyślam się, że panie w jury miał twardy orzech do zgryzienia, czytając te wiersze. Jestem wzruszona, że dzięki temu mogliście wczytać się trochę w historię Wielunia, trochę poznać to miasto. Cieszę się, że być może u kogoś zostanie taki bakcyl obudzony i będziemy wam w przyszłości wydawać tomiki i będziemy się chwalić, że jesteście rodowitymi wielunianami. Będę za to trzymać kciuki. Mam również taką niespodziankę. Ten zbiór wierszy jest bardzo wartościowy dla nas wszystkich, Wieluński Dom Kultury, pani dyrektor Elżbieta Kalińska zdecydowała, że będzie wydany specjalny tomik waszych wierszy, który będzie dla was niesamowitą pamiątką tej przygody z wierszem o Wieluniu, a dla nas będzie fantastycznym materiałem, którym będziemy mogli się pochwalić wszędzie, gdzie pojedziemy, jakie mamy zdolne dzieci.
W skład jury wchodziła między innymi wieluńska poetka, Nina Pawlaczyk:
Szukałam tego, czego zawsze szukam w poezji, a mianowicie tego blasku, tego klimatu poezji. Wiersze były bezimienne i zakodowane, nie wiedzieliśmy, kogo pracę czytamy. Było niesłychanie trudno wyważyć, bo prac naprawdę dużo. Jestem pełna podziwu, szukamy lekkości, szukamy serca, a było to w praktycznie w każdym tekście. Dla ludzi z zewnątrz, dziecka językiem opowiedziana historia naszego miasta jest czymś wspaniałym.
W planach, oprócz wydania tomiku ze wszystkimi wierszami, jest również konkurs plastyczny, aby go ubarwić ilustracjami związanymi z miastem.
Wyniki:
Kategoria klas I-III:
1. miejsce Zofia Jankowska, uczennica SP w Bieniądzicach
2. miejsce Alicja Wojtera, uczennica ZSS w Pątnowie
3. miejsce Justyna Pawelec, uczennica SP SPSK w Kadłubie
Kategoria klas IV-VI:
1. miejsce Konstancja Zadworna, uczennica ZSS w Pątnowie
2. miejsce Maria Grabczak, uczennica SP nr 4 w Wieluniu
3. miejsce Nikola Piekielna, uczennica SP w Bieniądzicach
Kategoria klas VII-VIII:
1. miejsce Kinga Wilk, uczennica SP w Gaszynie
2. miejsce ex aequo Natalia Pawelec, uczennica SP SPSK w Kadłubie oraz Krzysztof Trocha, uczeń SP w Gaszynie
3. miejsce ex aequo Martyna Kurowska, uczennica SP w Ostrówkku oraz Oliwia Orzeszeł, uczennica SP nr 4 w Wieluniu