Wiktoria Kędzierska z projektem „Infradźwiękowy odstraszacz, który umożliwi ludziom i gołębiom bezkonfliktowe życie” zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. W regionalnym etapie konkursu oceniano 18 projektów, spośród nich 6 nominowano do udziału w ogólnopolskim etapie – w tym projekt uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Krajowy finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2020 odbędzie w dniach 25-27 listopada 2020 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Mój projekt opiera się na założeniach dotyczących odbierania przez gołębie infradźwięków oraz informacjach o ich naturalnych wrogach. Pozwala to skonstruować urządzenie, które będzie służyło ich odstraszaniu, nie wyrządzając szkód zarówno ptakom, jak i środowisku. Generator wydaje z siebie dźwięki przypominające odgłosy sokoła wędrownego i jastrzębia, o częstotliwości słyszalnej dla ptaków, ale niesłyszalnej dla człowieka. Jego konstrukcja zawiera czujnik ruchu obiektów o wielkości gołębia, co umożliwia emitowanie dźwięków tylko w przypadku obecności gołębia w pobliżu urządzenia. Całość zasilana jest energią pochodzącą z panelu fotowoltaicznego. Koncepcja ta pozwoli wyeliminować szkody związane z obecnością zbyt dużej ilości ptaków, zminimalizuje możliwość krzywdzenia ich przez ludzi i zwiększy estetykę miejsc, gdzie ptaki się znajdują.
– mówiła Wiktoria Kędzierska, uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Jak informują organizatorzy konkursu:
„Program E(x)plory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
Program E(x)plory od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 1400 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu prawie 1300 projektów naukowych. W ciągu 9. edycji odbyło się 41. wydarzeń dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział około 35 tysięcy osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 135 jurorów.
E(x)plory tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. W tym celu organizujemy Kongresy E(x)plory, podczas których młodzi innowatorzy, dojrzałe startupy, inwestorzy mogą się spotkać i nawiązać relację biznesową. Chcemy, aby wydarzenia te były źródłem inspiracji. Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów.”
Fot. explory.pl