Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza mieszkańców, samorządowców i przedstawicieli branży ogrodniczej do udziału w projekcie „Województwo łódzkie ogrodem Polski”. W ramach tych działań w sobotę w Nieborowie odbył się Festyn Ogrodniczy „Pamiętajmy o ogrodach”.
Chcemy uczynić Łódzkie województwem ogrodów. Jestem świadomy tego, że jest to daleka droga. Dzisiejszy piknik jest pierwszym drobnym krokiem, jest początkiem. Będziemy chcieli się spotykać z mieszkańcami w całym województwie i będziemy zachęcali do tego, aby powstawały zielone enklawy w jak największej ilości miejsc. Tworząc zielone przestrzenie w naszej najbliższej okolicy, możemy urządzić wielki ogród w środku Polski, w którym będzie nam się przyjemnie mieszkać, pracować i odpoczywać – mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas uroczystego otwarcia wydarzenia.
Na festyn w Nieborowie przyjechało 33 wystawców z całego województwa. Dla odwiedzających przygotowano też warsztaty florystyczne, ekologiczne i edukacyjne. Na stoisku przygotowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych WŁ można było zaopatrzyć się w sadzonki roślin, a także przespacerować się przyrodniczą ścieżką sensoryczną, m.in. z mapami atrakcji przyrodniczych w Łódzkiem. Wytwórnia Filmów Oświatowych przygotowała pokaz filmów przyrodniczych, gdzie można było obejrzeć, jak wygląda wiosna w Puszczy Bolimowskiej i lato w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Podczas festynu marszałek wyróżnił Muzeum w Nieborowie i Arkadii tytułem miejsca certyfikowanego w projekcie „Województwo Łódzkie ogrodem Polski”. Jak zapowiedział Grzegorz Schreiber, takich wyróżnień będzie więcej, a wnioskować o nie będą mogły samorządy, organizacje i sami mieszkańcy.
Celem projektu „Województwo Łódzkie ogrodem Polski” jest promocja walorów przyrodniczych Łódzkiego, zazielenienie regionu i sprawienie, by stał się jeszcze piękniejszy. Część projektu dedykowana została samorządom. Na konkurs „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski – Ogrody przyjazne naturze” Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 3 miliony złotych. Samorządy mogły zgłaszać pomysły dotyczące tworzenia, adaptacji lub uatrakcyjniania przestrzeni zielonych dostępnych dla mieszkańców: ogrodów, parków, skwerów, zielonych lub kwietnych alei, tworzenia terenów rekreacyjnych z funkcjami ścieżek edukacyjnych, zielonych placów zabaw i przystanków czy elementów zielonej infrastruktury, np. ścian wertykalnych, zielonych dachów na budynkach użyteczności publicznej, obszarów zielonych przyjaznych ptakom i owadom. Do dofinansowania zostały rekomendowane 22 samorządy gmin i powiatów z całego województwa.
Fot. lodzkie.pl