Młodzież z naszego regionu weźmie udział w projekcie edukacyjnym rozwijającym krytyczne myślenie i walkę z fałszywymi wiadomościami w internecie. Uczniowie dowiedzą się jak nie stać się ofiarą manipulacji w erze sztucznej inteligencji i algorytmów społecznościowych.
Mówi Marek Patyk, prowadzący warsztaty w ramach projektu „Zhakuj dezinformację. Nie daj się nabrać w sieci”:
Obywatelski Akcelerator Innowacji pozyskał środki w ramach programu PZU, aby w sześciu szkołach województwa łódzkiego zorganizować warsztaty dotyczące właśnie dezinformacji, o tym, jak szukać dobrych informacji, ale przede wszystkim jak dobrze je rozpoznawać, jak tworzyć takie informacje. Miejscowości, które zostały zaangażowane do tego projektu, to między innymi Wieluń i Wieruszów, Zelów czy Łask. Młodzież między innymi z Wielunia będzie najpierw brała udział w warsztatach, które poprowadzę, dotyczących właśnie rozpoznawania tych informacji prawdziwych, półprawdziwych, ale także weźmie udział w takim drugim etapie bardzo istotnym, w czasie którego będzie tworzyła narzędziownik skierowany do ich rówieśników, do młodzieży. Będzie on wydany w takiej wersji bardziej dostosowanej do odbiorców, czyli wersji drukowanej, również w wersji multimedialnej w formie filmów, w formie różnych zajawek, rolek, a także dźwięków. Warsztaty zostaną zorganizowane 26 maja, a następne elementy projektu w następnych tygodniach. Uczestnicy poznają w jaki sposób można stworzyć właśnie rolkę, prezentować się przede wszystkim czy przed kamerą, czy przed mikrofonem, aby pewnie, wiarygodnie wyglądać. Pomoże to też uczestnikom w przygotowaniu narzędziownika.
W Wieruszowie warsztaty odbędą się 25 maja w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.
Fot. Obywatelski Akcelerator Innowacji


























