Uczennica II LO w Wieluniu Wiktoria Francka najpierw została finalistką, a później laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Tym samym znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów z całego kraju i jedyną laureatką z naszego regionu w tej konkretnej olimpiadzie.
Wiktoria została laureatką, doszła do końca olimpiady. Dalej już nie da się przejść. Tytuł finalisty dawał jej zwolnienie z matury rozszerzonej z historii, czyli wynik 100%. Teraz tytuł laureatki oznacza, że otrzymuje maksymalną ilość punktów w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki humanistyczne takie jak np. prawo, tam, gdzie liczy się historia. Ma pierwszeństwo w przyjęciu na studia na wiele kierunków. – mówi nauczyciel historii Adam Bednarz – Trzeba uczyć się dużo, my przygotowania rozpoczęliśmy już w zeszłym roku. Poświęciliśmy dużo czasu na dodatkowe indywidualne lekcje. Poświęciłem dużo czasu na przygotowanie materiałów, z których później odpytywałem. Wszystko po to, aby jak najlepiej wypaść w kolejnych etapach olimpiady.
Nauczyciel nie ukrywa, że tego typu sukces napędza do dalszej pracy z uczniami.
Wiązało się to z dużą ilością wydarzeń, ale tez jest dużo korzyści. – mówi Wiktoria Francka. – Moja radość jest ogromna z tego powodu. Nie wykluczam, że wezmę udział jeszcze w innych olimpiadach, ale teraz stawiam na odpoczynek (śmiech). Najwięcej stresu było zdecydowanie przy konkurencjach ustnych. To były takie moje pierwsze doświadczenia, ale nie było się czego bać.
Olimpiady przedmiotowe składają się z trzech poziomów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. Każdy podzielony był na dwie części ustną i pisemną. Etap centralny w Warszawie odbył się w minionym tygodniu. Warto dodać, że tytułem finalistki może się pochwalić Klaudia Krupska, również z II LO w Wieluniu.
Olimpiada przedmiotowa obejmuje całą historię Polski, ale olimpiada „Losy żołnierza i losy orędzia polskiego” ma co roku zmienny temat, z którego jest najwięcej pytać, ale nie wszystkie. W tym roku był to okres od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego, czyli okres od 1768 do 1864 roku. Na części finałowej w drugim etapie na 9 konkurencji 7 było pisemnych i 2 pisemne. Wymienię je: literatura i poezja, pieśń, Warszawa, malarstwo batalistyczne i portretowe, geografia militarna, film, broń i barwa, eksponat oraz oprowadzenie po obiektach historycznych w Warszawie. – dodaje Adam Bednarz.
Dodajmy, że Wiktoria Francka z II LO jest mieszkanką Działoszyna.
Rozmowę z Wiktorią Francką oraz Adamem Bednarzem znajdziecie tutaj:
Gośćmi Radia ZW byli uczennica II LO Wiktoria Francka oraz nauczyciel historii Adam Bednarz