W Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Wieluniu zorganizowano w tym roku oficjalne zakończenie roku szkolnego w powiecie wieluńskim. Wręczono podziękowania i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w pracy i w nauce. Zasłużeni pedagodzy, pracownicy placówek oświatowych i uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Nie brakowało słów uznania, podziękowań, upominków i dyplomów. Spotkanie było okazją do podsumowania rocznych osiągnięć placówek oświatowych z powiatu wieluńskiego.
Ta uroczystość jest poświęcona dwóm wydarzeniom – mówi Marek Kieler, starosta wieluński. – Jedno to odsłonięcie tablicy, a drugie, jak co roku, o tej samej porze kończymy rok szkolny. Chciałbym państwu bardzo serdecznie podziękować za trud włożony w kształcenie naszej młodzieży, za tę kreatywność, którą wykazywaliście podczas prowadzenia zajęć, które były nie takie proste, bo praktycznie nauka odbywała się w sposób zdalny, ale poradziliście sobie. Dyrektorom, wyróżnionym uczniom serdecznie dziękuję. Wszystkiego dobrego również na wakacje.
Koniec roku dydaktycznego, rok specyficzny, inny niż poprzednie – mówi Zenon Kołodziej, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu. – Żegnamy szkolne ławy, czynili to nasi uczniowie, czyniliście to państwo nauczyciele, dyrektorzy placówek i czyniliśmy my, pracownicy administracji samorządowej, stowarzyszeń prowadzących placówki i wszyscy się staraliśmy. Mam nadzieję, chciałbym powiedzieć, jestem przekonany, że efekty tych wszystkich naszych starań będziemy obserwowali za kilka lat. Sytuacja nas zaskoczyła, wszystkich, nie tylko nas, nie tylko w Polsce, ale w skali globalnej. Staraliśmy się temu podołać, tym obowiązkom. To ogromne koszty, wysiłek i zaangażowanie, ale przede wszystkim również ogromna lekcja wytrwałości, wytrzymałości i samoedukacji. Wchodziliśmy w różne obszary, nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności, techniki, metody pracy, obsługa różnego rodzaju urządzeń, opanowaniu różnego rodzaju dodatkowych form instrumentarium, związanych z edukacją zdalną. Wszyscy mamy nadzieje, że od 1 września wrócimy do pełnej normalności w oświacie, że będziemy mogli się spotykać bezpośrednio, będziemy mogli funkcjonować w zespołach społecznych i sami będziemy decydować o uczestnictwie i nie będziemy musieli myśleć, czy założyć maseczkę, czy nie (…).
Podczas wydarzenia odsłonięto tablicę upamiętniającą historię funkcjonowania placówek oświatowych w Wieluniu, mieszczących się w budynku przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Gościem honorowym była prawnuczka pierwszego właściciela budynku, w którym mieściły się szkoły przy Krakowskim Przedmieściu, Hanna Witt-Paszt. Historię tych szkół wszystkim uczestnikom uroczystości przedstawiła wieloletnia dyrektor nieistniejącego już Zespołu Szkół nr 4, Grażyna Urbaniak-Kopczyńska:
Budynek przy ulicy Krakowskie Przedmieście był związany z wieluńską oświatą, z wieluńskimi szkołami od roku 1906, wtedy to ówczesne władze oświatowe wydzierżawiły kamienicę, zwaną od nazwiska właściciela „Domem Fiszkala” i utworzyły czteroklasową szkołę męską, pierwszą szkołę średnią w Wieluniu, która rok później została przez zaborcę zamknięta, w efekcie rusyfikacji i tłumienia wszelkich objawów polskości. Reaktywował ją Konrad Packiewicz, prekursor niepodległego szkolnictwa średniego w Wieluniu. Wykorzystując luki prawne, zarejestrował ją jako szkołę handlową i przekształcił z czteroletniej na siedmioletnią. W roku 1913 państwo Packiewiczowie opuszczają Wieluń, pozostawiając dobrze funkcjonującą placówkę oświatową, która wkrótce otrzymuje imię Tadeusza Kościuszki i przenosi się na ulicę Śląską i istnieje do dziś na ulicy Nadodrzańskiej jako I Liceum Ogólnokształcące (…). Kiedy w 2009 roku zapadła decyzja o likwidacji Zespołu Szkół nr 4, wiedziałam, że musimy ocalić od zapomnienia wszystko, co wiązało się z tym budynkiem. W 2013 została wydana publikacja opisująca dzieje wszystkich placówek na Krakowskim Przedmieściu oraz dzieje Zespołu Szkół nr 4 im. Stanisława Staszica. Uznałam, że jako ostatni dyrektor mam do spełnienia jeszcze jedno zadanie, pozostawić ślad istnienia tego niezwykłego miejsca, bo takiej historii nie można puścić w niepamięć. Wyszłam z propozycją umieszczenia tablicy pamiątkowej na budynku zwanym „Domem Fiszkala”, wniosek został przyjęty z aprobatą (…). Dziś odsłaniamy tablicę, która jest i pozostanie pamiątką minionych lat, nierozerwalnie związaną z oświatą wieluńską oraz hołdem złożonym właścicielowi budynku, Janowi Fiszkalowi (…).
Organizatorem tegorocznego zakończenia roku szkolnego w powiecie wieluńskim był Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika, a uroczystość uświetniły występy podopiecznych Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.