Wzorową postawą wykazało się małżeństwo policyjne, które w Ludwinowie w powiecie wieruszowskim w czasie wolnym od służby, podróżując z rodziną, zatrzymało pijanego kierowcę. Okazało się, że 37-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.
Dyżurny wieruszowskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Ludwinów w powiecie wieruszowskim – informuje Damian Pawlak, rzecznik prasowy wieruszowskiej policji. – Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że przemieszczające się przez powiat wieruszowski policyjne małżeństwo, funkcjonariusz z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz policjantka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zauważyli, że kierowca renault laguna blokuje ruch. Jechał tzw. „wężykiem” i zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu, stwarzał ogromne zagrożenie na drodze. Sposób prowadzenia renault wskazywał, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Wówczas policjanci, będący w czasie wolnym od służby, przerwali rodzinną wycieczkę i pojechali za laguną. Pojazd ten w pewnym momencie zatrzymał się. Od kierowcy świadkowie wyczuli silną woń alkoholu, w związku z czym sprawnie obezwładnili agresywnego mężczyznę, uniemożliwiając mu dalszą jazdę i telefonicznie powiadomili wieruszowską policję. Kierującym laguną okazał się 37-letni mężczyzna. Badanie wskazało w jego organizmie aż ponad 2 promile alkoholu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali 37-latka, który po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut. Przypominamy, że za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i sądowy zakaz kierowania pojazdami. Ponadto policjanci zatrzymali skrajnie nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy. Warto pamiętać, że za spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości grozi już kara do 12 lat pozbawienia wolności. Dzięki reakcji policyjnego małżeństwa z Opola być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze.
Zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
Fot. KPP w Wieruszowie