“Śladami pamięci 1795-1921” to hasło konkursu fotograficznego, który w październiku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła dla uczniów wieluńskich szkół średnich. Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie jednego zdjęcia miejsca pamięci historycznej na terenie ziemi wieluńskiej – mógł to być między innymi pomnik – tablica czy nagrobek, związanego z polską drogą do wolności w latach 1795-1921. W piątek poznaliśmy zwycięzcę, którego praca przedstawiała nagrobek Józefa Kubalczyka i wyróżniała się bardzo wysokim poziomem merytorycznym.
Sfotografowałem grób Józefa Kubalczyka, znajduje się on na wieluńskim cmentarzu, ponieważ zaimponowała mi jego postawa podczas wojny, kiedy uratował on rannego dowódcę podczas walk – tłumaczy Mateusz Włodarczyk, uczeń I LO w Wieluniu i zwycięzca konkursu. – Zainteresowałem się konkursem, gdyż interesuję się historią, głównie I i II wojny światowej naszego regionu, a że był to konkurs fotograficzny, to zainteresowałem się również fotografią.
Prace oceniało jury w składzie: Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Stanisław Pioruński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia i Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Zaskoczyła mnie bardzo piękna postać Józefa Kubalczyka i przemyślenie tego tematu – mówi Stanisław Pioruński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, emerytowany historyk i politolog. – Jest to okres I wojna światowa, owszem, ale również odzyskanie niepodległości w samym Wieluniu, jest wojna polsko-bolszewicka. Widać, że osoba, która opisywała fotografię, zastanawiała się i musiała czerpać z różnych źródeł. Może źródeł rodzinnych śp. Józefa, może ze źródeł Muzeum Ziemi Wieluńskiej i oczywiście z prac znakomitego pana profesora Tadeusza Olejnika. W literaturze jest to ujęte. Musiała być fotografia, krótki opis i swój przemyślany stosunek do tego. Te trzy elementy należało spełnić (…). Jeżeli chodzi o zwycięską pracę, to ta innowacyjność, stylistyka, własne spojrzenie na jednostkę w historii, to jest bardzo ważne.
Główną nagrodą w konkursie był rower. Wszyscy autorzy nadesłanych prac otrzymali również dyplomy i nagrody książkowe.