Ja mam taką dewizę, że trzeba pamiętać skąd się wyszło. Ja tu się urodziłem, najpierw byłem w Opolu, później studia i praca, bo na emeryturze jestem od 9 lat i wciąż jestem związany z ta ziemią. Stąd pomysły na stypendia, na inne inicjatywy, bo to pobudza pokolenia. – mówi Katarzynie Krawczyk profesor Jan Małolepszy, jeden z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej, a dziś jego prezes honorowy. Jak mówi, dostrzega, że w pędzie życia zapominamy o korzeniach i nawiązuje do słów kardynała Wyszyńskiego o tym, że naród który zapomina o historii przestaje być narodem. – To motywuje człowieka do szerszego myślenia. Ja uważam, że to jest moim obowiązkiem. To moje przesłanie, dlatego to robię.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:
Profesor Jan Małolepszy urodził się 14 stycznia 1947 roku w Skomlinie. W 1966 roku ukończył Technikum Budowlanych Materiałów Wiążących w Opolu. W 1971 roku ukończył Wydział Ceramiczny AGH, na kierunku technologia chemiczna, specjalność technologia materiałów budowlanych. W 1971 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta stażysty w Zakładzie Materiałów Wiążących i Betonów Międzyresortowego Instytutu Materiałów Budowlanych i Ogniotrwałych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie. Od 1994 roku był profesorem AGH w Krakowie. Od 9 lat jest na emeryturze.



























