„Tylu lądowań, co startów” – takie życzenia składamy dziś wszystkim pracującym w lotnictwie z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Ustanowiono je w 1993 roku, obchodzone jest corocznie 28 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932. Był to pierwszy tak wielki sukces Polaków na arenie międzynarodowej, tym większy, że odniesiony na samolocie polskiej konstrukcji. Sukces ten został powtórzony następnie w 1934 roku na samolocie RWD 9 przez załogę Bajan/Pokrzywka.
W Wieluniu także upamiętniono zwycięstwo lotników z 1932. Nazwa parku w centrum miasta „Park staromiejski im. Żwirki i Wigury” została nadana18 maja 1933 roku w trakcie wojewódzkich uroczystych obchodów 10-lecia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej – przedwojennej organizacji propagującej m.in. lotnictwo i sport lotniczy.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Powitanie w Warszawie polskiej ekipy ze zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura (z prawej) przed samolotem RWD-6.